VII Международный джазовый фестиваль "Тёmkin jazz"
10 - 12 апреля 2019 г.

Купить билет
 • ENERGY 2012 - статьи, репортажи, отзывы

  Джаз-фестиваль із присмаком шоколаду

   Опубликовано: 14-05-2013, 15:50 Комментариев: (0)
  Джаз-фестиваль із присмаком шоколадуБільше чотирьох годин надзвичайно якісної живої музики.
  Зірки джазу світового рівня та талановиті музиканти з усієї України, серед яких найбільше емоцій у глядачів викликав львівський гурт «Шоколад».
  Музика Дмитра Тьомкіна, пам’яті якого був присвячений міжнародний фестиваль, у
  оригінальному аранжуванні кременчуцького джаз-бенду "Apple Jam»…
  А також конкурс молодих піаністів-імпровізаторів – наше місто вдруге стало столицею джазу…


  Нехай це сталося лише на три дні, однак, гадаю, цю подію без перебільшення можна назвати історичною. По-перше, тому що фестиваль "Energy" цього року вирішили присвятити пам’яті кременчужанина за походженням Дмитра Тьомкіна, що зажив світової слави завдяки музиці, написаній до голлівудських фільмів.
  По-друге, тому що в наше місто (що зазвичай опиняється на обочині культурно-мистецьких подій) завітали знамениті музиканти, які в Україні дали лише три концерти: в Кременчуці, Одесі та Києві.

  18 травня в Міському палаці культури відбувся гала-концерт фестивалю. Спочатку глядачі мали змогу почути виступи молодих піаністів-імпровізаторів, що стали лауреатами конкурсу пам’яті Дмитра Тьомкіна. «Дайте мені якусь тему… Наспівайте мелодію…. А тепер ще щось із класики. Певно, я візьму Чайковського…», – музиканти, яким по 17-20 років, здатні творити саме цієї миті... Жива музика, що перекочується, наче морські хвилі. Як це прекрасно і як це далеко від звичного попсового ширпотребу… До Кременчука на конкурс у рамках фестивалю, головою журі якого був сам маестро Володимир Соляник, з’їхалися піаністи з усієї України. П’ятьом із них пощастило повернутися додому з дипломами переможців та грошовими преміями.

  Стоячи зал вітав Івана Мохія, сліпого юнака із Олександрії, що буквально зачаровував своєю грою. Іван отримав від журі спеціальну премію за найкраще втілення ідеї конкурсу.
  А далі до кременчужан через Інтернет звертаються вдова Дмитра Тьмкіна, що нині мешкає в США, та друзі музиканта. Вони вдячні місту за те, що воно пам’ятає свого земляка.

  Солістка кременчуцького джаз-бенду "Apple Jam" Наталя Лещенко виконує кілька композицій на музику Д.Тьомкіна. «Коли я почула цю музику, я кілька днів плакала, так вразила мене її ліричність», – говорить Наталя. Композиції прозвучали в оригінальному аранжуванні кременчуцьких музикантів.

  Після невеликої перерви хід фестивалю набув шоколадного присмаку. Бо такого драйву, такого шквалу емоцій та оплесків, такого спалаху патріотизму, як під час виступу львівського гурту «Шоколад», Кременчук давно не бачив. «Ой, чиє ж то жито, чиї ж то покоси…» – знайомі з дитинства мелодії українських народних пісень під супровід саксофону та електрогітари. Складалося враження, що солістка гурту здатна переспівати будь-який із музичних інструментів і для польоту її голосу не існує меж. Також незабутнє враження справила музична композиція про Карпати. Завдяки якимось, лише музикантам зрозумілим маніпуляціям, зал на кілька хвилин дійсно перемістився в гори, над якими сходить сонце, співають пташки, десь вдалині грає трембіта… Зал довго не відпускав музикантів зі сцени.

  Приблизно о пів на одинадцяту ночі місто нарешті побачило заокеанських гостей. Невисокий на зріст бразилець
  Філо Машадо (із «шоколадним» кольором шкіри) з’явився на сцені з невеличкою відеокамерою. Ніби прогулюючись бродвеєм, з доброзичливими, але трохи пришелепкуватим виглядом чоловік знімає зал, пояснюючи глядачам англійською: «Повезу це відео з собою в Бразилію, вивішу в своєму блозі на «Фейсбуку». Літній чолов’яга зовсім не схожий на зірку світового рівня. Як, власне, і музиканти, що разом із ним з’явилися на сцені. Звичайнісінька собі група, без понтів, купи охоронців у темних окулярах і зоряної хвороби. Філо просто прогулюється, тихенько мугикаючи мелодію, і час від часу заграє із залом: «Повторюйте за мною: «ааа», «ооо», «ууааа». Легкі слова, проста мелодія перетворюють глядачів на дітей, що радісним хором співають услід за солістом. І лише коли він видає своїм голосом такі рулади, які простому смертному повторити просто нереально, розумієш, за що цей дивак отримав премію «Ґреммі».

  Разом із Філо Машадо виступали не менш знамениті музиканти: саксофоніст і флейтист Джорже Контіненчіно, що також народився в Бразилії, а нині мешкає в США; американський барабанщик Адріано Сантос та українець за походженням контрабасист та композитор Аркадій Овруцький. Усі вони – пропагандисти боссанови – відносно нового напрямку сучасної школи джазу, що з’явилася в 50-их минулого століття в у Ріо-де-Жанейро як мікс бразильської самби та класичного американського джазу. Уже через двадцять років босанова стала візитівкою бразильської музики. Тепер її почув із уст майстрів і Кременчук.

  Юлія Билина

  Источник: rkr.in.ua
  [related-news]

  Другие новости на эту тему:

   {related-news}
  [/related-news]
 •