VII Международный джазовый фестиваль "Тёmkin jazz"
10 - 12 апреля 2019 г.

Купить билет
 • У ДЖАЗОВОМУ МІСТІ ЖИТИ КРАЩЕ!

   Опубликовано: 16-11-2018, 12:01 Комментариев: (0)

  Ми звикли сприймати своє місто, як промислове, адже воно таким і є. Але наш Кременчук стає ще й джазовим завдяки людям, закоханим у музику, які розуміють важливу роль культури, великим ентузіастам - подружжю Лещенків, їхнім соратникам, а також - нашому ПАТ, котре вже три роки підтримує їхній творчий проект і допомагає в його реалізації. Міжнародний джазовий фестиваль "ENERGY" імені нашого знаменитого земляка - композитора, володаря чотирьох Оскарів Дмитра Тьомкіна, котрий написав понад сто творів до відомих кінофільмів, уже став традиційним.

  Фестиваль пройшов 17-19 квітня в Кременчуці у міському палаці культури ім. Петровського. І почав завойовувати серця прихильників далі, підкорюючи сусідній Комсомольськ, де 20 квітня також відбувся концерт фестивалю. В рамках музичного свята пройшов другий Конкурс молодих піаністів-імпровізаторів. Як наголошують музичні столичні метри, учасники, "ENERGY-FEST" – подія великого масштабу і високого рівня. Його, виявивши велику сміливість, теж започаткували Наталя й Ігор Лещенки.

   

  ГЕОГРАФІЯ КОНКУРСУ ПІАНІСТІВ-ІМПРОВІЗАТОРІВ РОЗШИРИЛАСЬ

  Розпочався фестиваль прес-конференцією, в якій взяли участь імениті професіонали: В.І.Соляник (голова журі конкурсу піаністів) - піаніст-імпровізатор, професор КВДУ ім. Глієра, заслужений артист України, лауреат багатьох джазових фестивалів, почесний арт-директор фестивалю „Джаз-Коктебель”, член міжнародної асоціації шкіл джазу; П.В.Полтарєв - музикознавець, джазовий критик, директор школи джазового та естрадного мистецтва, голова експертної ради з питань джазової музики при Міністерстві культури України, а також - голова оргкомітету фестивалю, керівник і вокалістка групи джаз-бенд „Apple Jam” Н.М.Лещенко.

  Як повідомила Наталя Миколаївна під час прес-конференції, - цього року учасники фестивалю представляють відомі джазові міста: Санкт-Петербург, Ростов-на Дону, Тулу, Київ, Луганськ. Імпровізація – це набагато вище й глибше, ніж написання музичного твору взагалі, – зауважив В.І.Соляник. Він дав дуже високу оцінку конкурсу, зазначивши, що його рівень і масштаб важко порівняти з іншими, подібними в Україні, де аналогів цьому музичному дійству немає. Це – перший і єдиний у нашій країні конкурс імпровізаторів. Та й в інших країнах пост-радянського простору у такому форматі вони не проводяться, - підкреслили високі гості.

  Н.М.Лещенко наголосила, спілкуючись із журналістами, що існуванню Міжнародного музичного форуму всі мають завдячувати, насамперед, ПАТ „Укртатнафта”, котре було ініціатором проведення першого фестивалю і надає велику допомогу під час наступних, в тому числі й цьогорічного, взявши на себе понад третину витрат. „Дуже вдячні за це ПАТ „Укртатнафта”, надіємось і на подальшу підтримку, адже без цієї допомоги фестиваль не існував би”, - зазначила Наталя Миколаївна. Вона висловила також щиру вдячність за підтримку меру нашого міста О.М.Бабаєву.

  Як зауважив П.В.Полтарєв, імпровізація в музиці була й буде, адже це обумовлено самим життям, воно і є суцільною імпровізацією. Він додав, що джазових подій у світі немало, але те, що відбувається в Кременчуці, – велика рідкість. Підтвердженням значимості й масштабності цього свята джазу є той факт, що фестиваль «ENERGY» підтримали в Європі, зокрема, вдова Д.Тьомкіна. Таку глибу, як ця музична подія, не змогли підняти великі культурні центри, як Одеса, Дніпропетровськ, інші, а в Кременчуці її придумали, сформували, реалізували. І це – велика честь для міста, хоча, на жаль, більшість кременчужан поки що цього не усвідомила, - підкреслив П.В.Полтарєв. Та й взагалі, зазначив він, Україна не вміє як слід, як це роблять в інших країнах, гордитися своїми земляками, багатьох із видатних виходців із нашої країни ми просто не знаємо. Лише джазу наша земля дала багато видатних постатей. В.І.Соляник теж підкреслив велику сміливість подружжя Лещенків, котрі роблять Кременчук джазовим містом.

  Хоч фестиваль існує три роки, організатори увесь час вносять у нього оригінальні цікаві новації. „ENERGY – 2013” отримав назву "Energy. Saint-Peterburg ". Це пов’язано з періодом життя Д.Тьомкіна в Санкт-Петербурзі, де він закінчив консерваторію.

   

  ВИЗНАЧАТИ ПЕРЕМОЖЦІВ БУЛО ВАЖКО

  Фестиваль відкрив конкурс піаністів–імпровізаторів, на який прибули 15 музикантів із чотирьох країн: України (із восьми міст), Росії (з м. Ростова- на Дону й м.Тули), Казахстану (м. Алма-Ати) і Туреччини. Тож, у порівнянні з минулорічним заходом, в якому взяли участь музиканти з України і один – з Росії, географія нинішнього конкурсу розширилась. Удруге взяли участь у конкурсі кременчужанин Давид Пасенко і незрячий музикант Іван Мохій, який нині представляє м. Синельникове.

  Конкурсант із Туреччини додав особливого колориту в імпровізаційний малюнок змагання. Серед музикантів були ті, хто працює з відомими виконавцями: Іриною Білик, Олегом Скрипкою. Найбільш відоме ім'я в Україні - Євгена Хмари, учасника телепроекту „Україна має талант!”. Тож боротьба конкурсантів була дуже напруженою і цікавою.

  Окрім названих В.І.Соляника, П.В.Полтарєва (м.Київ), оцінювали майстерність музикантів також Андрій Кондаков (м.Санкт-Петербург), піаніст, відомий російський джазовий композитор і виконавець, арт-директор петербурзького джазового клубу «JFC»; О.Я.Горбач, піаністка, старший викладач вищої категорії, завідуюча фортепіанним відділом школи мистецтв №5, керівник і продюсер популярної української джаз-групи «JT-Fresh» (Київ); В.П.Смоляков, композитор, заслужений працівник культури, директор кременчуцької музичної школи №3 ім. М.М.Калачевського, керівник муніципального духового оркестру.

  У перший день конкурсанти виконали по дві заздалегідь заготовлені імпровізації. Одну – на свій вибір. Другу обрали із трьох творів, запропонованих організаторами конкурсу, серед яких була музика Д.Тьомкіна до кінофільму „Безжалісне місто”, а також - „Ноктюрн” Шопена і „Мішель” із репертуару „Бітлз”. До фіналу конкурсу було допущено дев’ять музикантів. Як відзначили члени журі, явного фаворита серед переможців першого туру не визначилось, що свідчить про високу конкуренцію серед учасників. Тож очікували на результат наступного дня.

  Фіналістам цього ж вечора озвучили завдання на другий тур і роздали ноти композиції до кінофільму „Дикий вітер”, котру вони, після тренування в класах міського палацу культури ввечері, зімпровізували наступного дня. Друге завдання туру виявилось найцікавішим, але й дуже складним, адже то було змагання таперів. Піаністи виявляли максимум творчості. Як зазначила під час прес-конференції Н.М.Лещенко, юним музикантам доводилось значно складніше, ніж їхнім попередникам, котрі готувались до озвучування німого кіно напередодні його демонстрації. Музичні знавці зауважили, що за таку імпровізацію візьметься далеко не кожен, навіть досвідчений піаніст. А конкурсантам довелось. Їм продемонстрували без звуку уривок із фільму, до якого музику написав Д.Тьомкін, після чого вони виконали власний музичний супровід.

  Члени журі зізналися, що їм складно було визначати найкращих із кращих. Тож, як повідомив Андрій Кондаков під час прес-конференції, що відбулася за підсумками конкурсу, точкою відліку журі обрало музичний професіоналізм. І, все ж, вирішили, що призових місць гідні шість учасників. Перше - присуджено Михайлу Лишенку із Дніпропетровська і Євгену Хмарі з Києва. Вони отримали із призового фонду почесного президента Кременчуцького Міжнародного конкурсу, вдови композитора Олівії Дуглас Тьомкіної по 5 тис. грн. кожен. Друге місце вибороли теж два учасники- Ігор Сідаш (м.Київ) та Іван Харламов (м. Луганськ), премія – по 3,5 тис. грн. На третю сходинку конкурсного п’єдесталу піднялися юні музиканти із врученням по 2 тис. грн. кожному: Ярослав Гордєєв (м. Тула) та Іван Мохій (м.Синельникове). Останньому голова журі В.І.Соляник подарував від себе особисто спеціальний приз - галстук із малюнком роялю, який побував у десятках країн і на багатьох фестивалях, тож Івана він надихатиме в його творчості й приноситиме успіх.

  Яскраво виступили й нагороджені дипломами фестивалю, з премією по одній тисячі грн.: Бурхан Гедік (Турція), киянка Марія Петрова і Марсель Бараннік із Алмати. Олівія Дуглас Тьомкіна, котра мешкає у Великобританії, також надіслала дуже красиві сертифікати конкурсу, виготовлені у Голівуді, котрі під час гала-концерту вручили піаністам-переможцям.

   

  ФЕЄРВЕРК ПРЕКРАСНИХ ЕМОЦІЙ

  Прекрасною кульмінаційною подією конкурсу став гала-концерт, що відбувся 19 квітня, учасниками котрого стали призери та дипломанти конкурсу піаністів-імпровізаторів, які грали поодинці та в кілька рук. А також - джазова група „JT-Fresh” - солістка Катіко Пурцеладзе (Київ), джаз-бенд „Apple Jam” – солістка Наталія Лещенко (Кременчук), контрабасист і бас-гітарист Андрій Арнаутов (Львів), барабанщик Валерій Жилін (Дніпропетровськ). Усі вони – високопрофесійні титуловані виконавці. А хедлайнерами фесту були пітерські джазові музиканти: одна із кращих соул-джаз-фанк та хаус-вокалісток російської сцени Яна Фортеп і один із найяскравіших російських джазових композиторів та виконавців Андрій Кондаков (рояль). Не менш відомий широкій публіці Енвер Ізмайлов (АР Крим) - гітарист-експериментатор, який поєднує джаз-рок та етнічну музику Балкан і Близького Сходу. Його ім'я увійшло до рейтингу 100 найвидатніших гітаристів світу всіх музичних жанрів і стилів гітарної музики під №59.

  Виступ усіх учасників концерту став незабутнім феєрверком прекрасних музичних і пісенних творів, де на сцені народжувалися високі емоції, жартівливий настрій, різноманітні асоціації, котрі переходили в імпровізовані фантастичні звуки, які бурхливо, із задоволенням та захватом сприймав зал. Із насолодою слухали глядачі й класичні твори та популярні мелодії в оригінальній подачі джазменів.

  Під час обміну враженнями про фестиваль, член оргкомітету, начальник відділу корпоративних прав і акціонерного капіталу ПАТ І.П.Лещенко сказав, що один із глядачів виcловив свої емоції від джазового фестивалю ім. Дмитра Тьомкіна в 2012 р. так: "Три дні в році я пишаюся тим, що я - кременчужанин!" Ми раді, що цей музичний захід так впливає на людей. Можна сказати, що результатом проведення і цьогорічного фестивалю ми задоволені. Джаз - музика щира, жива й люди, котрі приходять на фестивальні концерти, відчувають це. Багато хто з них зізнається, що із побоюванням ішов на перший фестиваль, думаючи, що джаз - це музика елітарна, незрозуміла. Але вже третій фестиваль підтверджує: немає байдужих людей до справжнього високого мистецтва!

   

  Наталя ЧЕРЕПАНОВА,

  газета «Нафтохімік»

 •